shipping icon

pickup icon

Free Shipping over $49

Chimpanzee

Chimpanzee

Do you wonder whether the bread you consume contains pesticides? Do you want to know whether the water you consume is pure and is it necessary to transport it half way around the world?

Conundrums like this struck Chimpanzee Sports Nutrition hard. Why do we care about the quality of everyday meals but purchase sports bars or gels that are loaded with artificial sweeteners, chemicals, and preservatives? Chimpanzee believed in the possibility of creating natural sports nutrition that is savoury and nutritionally adequate.

For your active lifestyle, Chimpanzee is a completely Natural Sports Nutrition solution.

You can taste the difference once you start utilising Chimpanzee Natural Sports Nutrition.
Regular price $4.50
Sale price $4.50
Regular price
Unit price
per 
Description The Chimpanzee Cashew Caramel Energy Bar is a tasty and healthful all-natural energy source. 25g of quick and slow releasd carbs as well as 9g of protein are combined to provide the per...
Sold Out
Regular price $5.95
Sale price $5.95
Regular price
Unit price
per 
Regular price $4.50
Sale price $4.50
Regular price
Unit price
per 
Description The chocolate is raised to the next level on this one! This awesome Chimpanzee nutrition creation full of sea salt and chocolate bits is tastefully laid out on a on a soy-free energy ba...
Regular price $4.50
Sale price $4.50
Regular price
Unit price
per 
Description Dark chocolate can have many faces. Chimpanzee chose the fresh, mint one.The formula contains organic and sustainably grown palm oil. The reason Chimpanzee Nutrition use it is that it w...
Regular price $44.95
Sale price $44.95
Regular price
Unit price
per 
Regular price $44.95
Sale price $44.95
Regular price
Unit price
per 
Regular price $44.95
Sale price $44.95
Regular price
Unit price
per 
Regular price $44.95
Sale price $44.95
Regular price
Unit price
per 
Regular price $5.95
Sale price $5.95
Regular price
Unit price
per 
Regular price $5.95
Sale price $5.95
Regular price
Unit price
per 
Regular price $5.95
Sale price $5.95
Regular price
Unit price
per 
Regular price $5.95
Sale price $5.95
Regular price
Unit price
per